Grįžti
Naujienos

Kaune atidengta „Acme Grupės“ dovana Lietuvai – skulptūra „Taškas“

Iniciatyva „Ė, sugrįžk“ kviečiama visus atsigręžti į lietuvių kalbos išskirtinumą, susigrąžinti ją tokią, kokia ji yra iš tiesų – su taškeliais ir varnelėmis, o tą įprasmina skulptūra skirta ė raidei „Taškas“ (skulptūros autorius Tadas Vosylius).

Lietuvių kalbos abėcėlė turi 32 raides, bet vienintelė ė tokia ypatinga. Pirmą kartą ji pavartota 1653 m. Danieliaus Kleino sudarytoje pirmojoje lietuviškoje gramatikoje. Tai vienintelė raidė, neturinti analogų jokioje kitoje pasaulio kalboje.

Technologijos rašytinėje kalboje greitame laiko ritme dažnai tarsi nutrina ė taškelį, bet kalboje ją girdime. Todėl skulptūra – tai simbolinis priminimas nepamiršti visų lietuviškų raidžių taškelių ir varnelių, nes tai ir kuria mūsų kalbos unikalumą.  Paprastumas yra visa paslaptis – skulptūros idėja „Taškas“ parodė, kiek daug gali pakeisti ir reikšti vienas paprasčiausias taškelis. Juk kartais, pamiršus jį uždėti,  gali pasikeiti visa žodžio ar sakinio prasmė. O kartu ši idėja suteikė simbolinę reikšmę – ji „padėjo“ dar vieną išskirtinį traukos tašką Kauno mieste.

Kodėl „Taškas“?

Ė raidei įprasminti idėjas teikė daugiau 20 Lietuvos menininkų, kurie visuomenei pateikė per 40 skirtingų skulptūrų idėjų. Skulptoriaus Tado Vosyliaus idėją „Taškas“ išrinko balsuodami Lietuvos gyventojai ir menininkų darbams vertinti skirta kompetentinga komisija, tarp kurių buvo skulptoriai Arūnas Sakalauskas, Stasys Žirgulis, architektas Jonas Audėjaitis, žurnalistas Edmundas Jakilaitis ir kiti, visuomenės balsas buvo prilyginamas vienam iš devynių komisijos narių balsui.

„Taškas“ ir žodžiai su ė raidėmis:

Skulptūra „Taškas“ užpildyta lietuviškais žodžiais, kuriuose yra „ė“ raidės.  Ant skulptūros galite išvysti šiuos lietuviškus žodžius: laumė, saulė, žemė, tėvynė, laisvė, meilė, šlovė, garbė, laimė, sėkmė, gerovė, gyvybė, lygybė, vienybė, raidė.

Kauno miestui šią iniciatyvą ir skulptūrą padovanojo „Acme Grupė“.