„ACC Distribution“ padės kurti išmaniąsias urbanistines sistemas Lietuvos miestuose
Pasaulyje vis daugiau valstybių drauge su privačiomis bendrovėmis imasi kurti išmaniuosius miestus. Lietuva – ne išimtis! „ACME Grupės“ bendrovė „ACC Distribution“ drauge su Telecentru, KTU, BIPA, WMW ir kitomis organizacijomis suformavo kompetencijų centrą, kuris padės šalies miestams vystyti išmaniąsias urbanistines (IoT) sistemas. Šios įmonių grupės junginio technologinė platforma – JAV kompanijos Semtech vystoma LoRa bevielio ryšio technologija.
Transporto valdymas, parkavimas, atliekų tvarkymas, oro taršos monitoringas, gatvių apšvietimas, šilumos ir vandens apskaita – tai tik kelios sritys, kur greitu laiku bus pradėti taikyti daiktų interneto sprendimai. Jie leis žymiai efektyviau valdyti miestų inžinierines sistemas, taupyti energijos ir gamtos išteklius, gerinti miestiečių gyvenimo kokybę.
„Ši komanda, ko gero, yra vienintelė, pagal turimus resursus ir kompetencijas šiuo metu realiai pasirengusi patenkinti kompleksinius Lietuvos miestų poreikius išmaniųjų sistemų diegimui ir palaikymui“, – teigia kompanijos „ACC Distribution“ daiktų interneto verslo vadovas Marius Krupoviesas.
LoRa yra trumpinys, reiškiantis ilgą atstumą (angl. „Long range“). Ji paremta specialia radijo bangų moduliavimo technika, leidžiančia tam tikro dažnio signalus paskleisti su itin mažomis energijos sąnaudomis itin dideliu atstumu. LoRa tinko stotys pasižymi išskirtiniu junglumu – gali vienu metu priimti duomenis iš dešimčių tūkstančių sensorių.
„Dėl šios ypatybės LoRa tinkle ir LoRa protokolu veikiantys jutikliai ir davikliai pasižymi išskirtinai mažu energijos eikvojimu – jų baterijos dirba 10 ir daugiau metų, o radijo signalas sklinda 15 km ir didesniu atstumu. Tai leidžia klientams siūlyti technologiškai efektyvius sprendimus palyginti nedidele kaina“, – teigia Telecentro vadovas Remigijus Šeris. Jis priduria, kad LoRa pliusų sąrašą papildo duomenų telemetrijai naudojamas nelicencijuojamas 868 MHz dažnis (nereikia SIM kortelių) ir duomenų šifravimas AES-128 raktu.
Dėl šių ir kitų ypatybių LoRa yra vienas labiausiai pasaulyje paplitusių daiktų interneto sprendimų. Bemaž 90 mln. įrenginių dirba LoRa tinkluose 142 pasaulio valstybėse, tarptautinio LoRa aljanso nariais yra daugiau kaip 500 kompanijų ir organizacijų.
Ekspertai teigia, kad nepaisant tam tikro atsilikimo Lietuvoje formuojasi produktyvi aplinka išmanaus miesto sistemų vystymui. Miestų, pirmiausiai, didžiųjų, savivaldybės viena po kitos pereina nuo ir išmanaus miesto koncepcijų kūrimo prie testuojamų instaliacijų, bandymų.
Ryškėjant miestų poreikiams technologijų verslai buriasi į kompetencijų klasterius, pasirengusius tuos poreikius patenkinti. Tokio technologinio klasterio pavyzdys ir yra LoRa tinklo įmonių junginys Lietuvoje. Jis disponuoja kompetencija bevielių tinklų infrastruktūros, automatizuotų sistemų, išmaniosios sensoriuose, informacinių technologijų srityse. Taip pat tokiose specifinėse miesto inžinerijos srityse, kaip gatvių apšvietimas, transporto valdymas, atliekų tvarkymas, taršos stebėsena.